A co TY będziesz robić po 60-tce?

Dziś zamiast ciuchów mam dla was film poruszający bardzo poważny temat, bo dotyczący naszej przyszłości. Zachęcam do dyskusji i przedstawienia swojego zdania na temat podwyższenia wieku emerytalnego do 67 roku życia. Czy argument zawarty w tym krótkim filmiku przekonuję Was? 
Zgadzacie się z reformą?, widzicie jakieś zagrożenia wynikające z niej, minusy?  uważacie że to dobry i konieczny ruch? i czy w ogóle zastanawiacie się nad swoją emeryturą, "zbieraniem"  lat pracy, a może sami dbacie o zabezpieczenie swojej przyszłości?
Jesteście za czy przeciw podniesieniu wieku emerytalnego?
Do dyskusji można włączyć się również na Facebook i Twitter.

W tym miejscu było moje obszerne własne zdanie, jednak usunęłam je przed publikacją. Nie chce ukierunkować dyskusji i chętnie poznam wasze zdanie niezmącone moim:) A na moje przyjdzie czas.

,

14 komentarzy:

 1. Ja marzę o emeryturze po 50 szczerze mówiąc ;-) Potem różnie bywa, nie każdy jest już tak sprawny jak w wieku 20-30 lat, praca może zacząć męczyć.

  http://streetfashionbielsko-biala.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. o matko, znów jakaś akcja, o której pisze 3/4 blogerek :( Nie lubię tego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli tylko będę sprawna fizycznie i na umyśle to chętnie popracuję nawet do siedemdziesiątki. Coś trzeba w życiu robić. Poza tym nie chciałabym być ciężarem dla własnych dzieci i wnuków, którzy i tak będą wysysani z pieniędzy przez ZUSy, różne składki i podatki. Problem leży w tym: kto mi tę pracę zagwarantuje?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja obecnie mieszkam w USA i dookola widze pracujacych ludzi w wieku okolo 70 lat. Miejsca pracy sa dla takich osob wszedzie- w firmach, sklepach,restauracjach nawet w McDonaldzie!W PL jak na razie trudno jest o prace dla osob 50+, a co dopiero dla osob po 60.Jesli wiek emerytalny zostanie podniesiony to warto tez zadbac o miejsca pracy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiek emerytalny i tak zostanie podniesiony-takie są wymogi naszych czasów.Nasze protesty na nic się zdadzą .Trzeba patrzeć obiektywnie.Nie należy oglądać się na Państwo tylko samemu zadbać o swoją przyszłość.Od tego są trzecie filary -tylko jest to na razie nowość w naszym kraju-a jak ludzie czegoś nie znają to się tego boją.Jedno jest pewne:państwo chce,żebyśmy mało wiedzieli i byli "biedni",bo łatwiej jest rządzić ciemną i ubogą masą niż społeczeństwem świadomym i zamożnym.Takie jest moje zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepraszam... III filar?:) Dobre. Hmm, pomijając taki aspekt (jeden z kilku przynajmniej), jak to, że już dawno odeszliśmy od zasad jednej z 4 reform Buzka, to radze oczywiście oszczędzać poprzez III filar:) Tylko za 25 lat proszę nie domagać się wsparcia. Wymogiem "naszych" czasów nie jest podnoszenie wieku emerytalnego, tylko reforma tego socjalistycznego kołchozu, w którym żyjemy. Problem Polski to nie emeryci przechodzący na emeryturę w wieku 60 czy 65 lat a ci, którym się to udaje w wieku np. 40. Kolejnym kłopotem jest nasz rynek pracy. Kupujecie rzeczy w wielu sklepach, zastanowiłyście się kiedyś, dlaczego płacicie za płaszcz 400 zł, a pani sprzedająca go Wam, zarabia 1200 netto? Można by tak dalej, ale mi się nie chce:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Hmmm...Panie Anonimowy czy jest Pan(Pani) zgnuśniałym 45 latkiem?A może jeszcze biedronki w tym kraju mają za dużo kropek?O Matko..!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mądre ! Jak będziesz pracować po 60 to będziesz wakacje i będziesz odpoczywać SZCZYT mądrości. To raczej jak nie będziesz pracować będziesz wychowywać wnuki , do sanatorium.
  NASZ KRAJ WYGLĄDA TAK :
  - Młodzi w Angli z dziećmi
  - Starzyki pracują

  Kto chciał by być szczygany u 66 latka ?? Za niedługo Polska nie będzie nie istnieć :(
  Ja skończe studia i wyjeżdzam

  OdpowiedzUsuń
 9. Fragment felietonu Piotra Żuka
  "Dzis w Polsce oficjalne bezrobocie wynosi ok. 13%....Osoby po 50. roku życia właściwie nie mają szans na znalezienie pracy. Ciężko sobie wyobrazić w polskich warunkach szanse na aktywnośc zawodową osób po sześćdziesiątce. Powiększa sie tez grono tych, którzy pracują, ale ich pensje nie pozwalają zaspokoić podstawowych potrzeb.Stwierdzenia rzadowych propagandzistów o tym, że na Zachodzie tez sie wydłuża czas pracy, są żenujące. Nie da sie bowiem przenosić fragmentarycznych rozwiązań vez całej reszty mechanizmów społecznych. W Europie Zachodniej ludzie żyją dłużej, służba zdrowia nie jest wirtualnym bytem, pomoc państwa dla osób starszych jest o wiele większa, wsparcie dla bezrobotnych pozwala im zachować godność i daje szansę powrotu na rynek pracy. Mówiąc krótko: działają tam zupełnie inne reguły społeczne, a jakość życia w Polsce mocno odbiega od standartów zachodnioeuropejskich. Wystarczy spojrzec na polskiego i niemieckiego emeryta żeby wiedzieć, żę to dwa różne światy.
  Wydłużenie wieku emerytalnego w Polsce w obecnych warunkach tylko zwiększy bezrobocie, obniży jeszcze bardziej pensje ( ludzie, zabiegając o pracę będą sie godzić na jeszcze gorsze warunki) oraz wzmocni jedna stronę konfliktu społecznego Biznes będzie mógł przebierac w półdarmowej sile roboczej."

  Ja myślę dokładnie to samo.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapomniałam linka dać :)Jakbyś chciała całość przeczytać :)

  http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/piotr-zuk-swobodne-mysli-wroclawia-39

  OdpowiedzUsuń
 11. Pani Kate... nie jest zgnuśniałym 45-latkiem, ani -latką:) Jest za to osobą, która nie potrafi samodzielnie myśleć, jak rozumiem:) Przydałaby się odrobina wiedzy prawda? Zamiast powtarzanej papki, wlewanej do głowy. Skoro system ZUS i nasze emerytury oparte są o naszą pracę (tak przynajmniej miało być:)), to nikt nie chce pracować krótko. Chyba, że musi, bo tej pracy nie ma. Nikt nie tęskni za emeryturą, bo to wciąż raczej zasiłek, niż coś na co pracujemy latami. Wszyscy pracujący wrzucają składki do jednego worka, z którego obecnie wypłacane są emerytury. Zatem, przy obecnej stopie bezrobocia,liczbie pracujących, stopie dzietności, wysokości składek, i realnym, dużym obciążeniu pracodawców z sektora MSP, w worku jest mało pieniędzy. Jak zrobić by było więcej? Pani Kate, no jak?:) Donald Tusk ma pomysł, wypłacić emerytury później, nie wcześniej. To proste i skuteczne. A, że przy okazji po 50-tce znalezienie pracy jest bardzo trudnym zadaniem, to nic. Prawda?:) Gratuluje wiary w III filar, tylko proszę więcej o efektach poczytać. No i o tym, jak to na świecie podnosi się wiek emerytalny. A w ogóle proszę się zaznajomić, jak to jest np. w takich Niemczech. A biedronki niech mają ile tam chcą kropek, są cudne!:)

  OdpowiedzUsuń
 12. TVP2 w wiadomościach podała że w naszym kraju jest ponad 6000 policjantów przed 40 rokiem życia, którzy obecnie są na emeryturze. Nie pamiętam ile policjantów przed 50 rokiem życia jest obecnie na emeryturze ale była to naprawdę pokaźna liczba. Gdyby doliczyć do tej sumy inne osoby np. nauczycieli itd. oraz tych którzy nie pracowali w żadnej uprzywilejowanej grupie ale jakimś cudem/znajomościami/lukami w prawie na emeryturze są wyjdzie gigantyczna liczba emerytów. I to moim zdaniem największy problem emerytur. A nie przechodzenie w wieku 60 i 65lat Wiele z tych emerytów dalej pracuje zawodowo zabierając miejsca pracy nie emerytom. Są tez przypadki osób które nie maja nawet 40, a czasami nawet 35 lat a już są na emeryturze! Jeden z najmłodszych emerytów w Polsce ma 32 lata. Mężczyzna starszy ode mnie o 6 lat jest na emeryturze - to absurd. W pierwszej kolejności jestem za zmianami dotyczącymi przechodzenia na emerytury zdrowych ludzi w tak młodym wieku.

  OdpowiedzUsuń
 13. Emerytura jest nagrodą wypracowaną długoletnią pracą.Tak więc emerytura dla kobiety 60 lat i mezczyzny 65 lat jest w pełni zasłuzona,odpoczynek i korzystanie z zycia jeszcze ich cieszą. W wieku 67 lat to czas myslenia i odpoczynku ale wiecznym wiec dajcie nam te pare lat spokojnego zycia ,Wiem ze osoby na stołkach chcą tam siedziec nawet do smierci ale takich jest niewiele.Jak chcą niech siedzą ale niech nie nakazują innym którzy liczą dni do wymarzonej chwili przejscia na emeryture.Jak mozna wymagac aby trzęsące się staruszki pracowały a młodzi pasozytowali z powodu braku pracy???

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Kochani za komentarze :)

Inspiracje - zobacz na Ceneo.pl
Copyright © Doganiam Motyle , Blogger